Starojoši aizvadīti Sabiles ceturtie Karstvīna svētki (2017.g. 9.dec.)
Agrais 9. decembra rīts mazliet lietainajā Sabilē vēl nemaz neliecināja par to, kāds vērienīgs pasākums – ceturtie Karstvīna svētki – sagaida mazo pilsētu šajā laikā pirms Ziemassvētkiem.
Pirmie no malu malām ieradās tirgotāji: ar piparkūku smaržu, ar Karstvīna siltumu, ar adītu cimdu un zeķu omulību, ar koka rotaļlietu prieku, ar sveču gaismu un daudzām citām ķermeni un dvēseli sildošām lietām.
Visas dienas garumā gan lieliem, gan maziem bija iespēja radoši darboties dažādās darbnīcās, bet vislielākais radošo darbnīcu notikums bija Sabiles “Rozīņu namiņa” atvēršana. Rozīņu namiņš ar radošajām aktivitātēm Sabilē turpinās darboties līdz pat 6. janvārim. Tā ir vieta, kur ikviens tiek gaidīts gan izklaidēties, gan darīt nopietnas lietas, gan nodarboties ar labdarību, gan vienkārši iemalkot siltu tēju. Rozīņu namiņa aktivitātēm joprojām var sekot līdzi gan Sabiles mājas lapā, gan sociālajā tīmeklī Facebook.
Karstvīna svētkos visas dienas garumā Sabiles pilsētā varēja klausīties koncertus, vērot dejas, īpaši skaists un skatītāju sajūsmas apveltīts bija vidējās paaudzes deju kolektīva “Talsu kurši” un draugu koncerts Sabiles kultūras namā.
Aktīvākie svētku apmeklētāji varēja piedalīties jautrajās sporta spēlēs un zumbas dejās, ja spēja izsekot līdzi ātrajiem un karstajiem zumbas deju soļiem.
Un, protams, svētkos bija arī karstvīna un karsto dzērienu degustācija centra laukumā, kas ļāva sasildīties gan tiem, kuri svētku baudījumā bija mazliet nosaluši, gan arī tiem, kuri ar gardajiem karstajiem dzērieniem vienkārši vēlējās palutināt savas garšas kārpiņas.
Bet viens no gaidītākajiem svētku notikumiem bija Sabiles Vīna kalna starošana, jo Sabile bija daļa no festivāla “Latvijas Goda aplis”, kuru organizē biedrība “Staro 100” sadarbībā ar novadu pašvaldībām, kultūras centriem un namiem, nevalstiskām organizācijām, novadu iedzīvotājiem un uzņēmējiem un Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroju.
Vīna kalna starošana ziemā dusošajam un apkārtni vērojošajam Vīna kalnam un svētku organizatoriem par pārsteigumu un prieku pulcināja ievērojamu apmeklētāju skaitu.
Jau pēc pirmajiem pavadošās dziesmas akordiem elpa uz mirkli aizrāvās, dažiem apmeklētājiem pat asaras sariesās acīs – cik iespaidīga un tajā pašā laikā mīļa un vienkārša bija Sabiles kultūras nama vadītājas Gerdas Zeberiņas radošā ideja par Vīna kalna rašanās vēsturi, gaismu mākslinieka Jāņa Pētersona gaismas izpildījums un mākslinieka Andra Millera animācijas, kurās bija atainota Vīna kalna rašanās un tā dzīvošana cauri gadalaikiem. Ikviens animācijā varēja just līdzi tam. kā Vīna kalnā no mazas sēkliņas izaug vīnogas stādiņš, kā tas aug un nobriest, kā rodas vīnogas, līdz tiek novākts skaists un pilns grozs ar vīnogu ķekariem. Animācija iedvesa mājas sajūtu, bet katrs tajā noteikti redzēja kaut ko citu, savu.
Tā kā Vīna kalna starošanu varēja baudīt veselas četras stundas, tad ikvienam pēc pirmā seansa bija iespēja atgriezties vēl un vēl, lai tvertu krāsu un skaņas mirkļus, lai klusā vientulībā vai kopā ar draugiem un radiem vērotu šo Sabilei iespaidīgo notikumu, kas atdzīvināja ziemas miegā dusošo Sabiles Vīna kalnu.
Festivāla ietvaros īpašs gods tiks izrādīts pilsētas Goda saimniekiem un Goda viesiem. Sabilē Goda saimnieku lomā iejutās „Sabiles Sidrs” saimnieki Baiba un Aldis Circeņi, kuri kā Goda viesus savā „Sidra Namā” uzņēma tēlnieku Ojāru Arvīdu Feldbergu, mākslinieku Andri Milleru, Sabiles kultūras nama vadītāju Gerdu Zeberiņu un citus ciemiņus.
Paldies ikvienam svētku dalībniekam, atbalstītājam, tirgotājam, vīndarim un apmeklētājam, kuri kuplināja Sabiles ceturtos Karstvīna svētkus!
Tiekamies nākamgad, piektajos Karstvīna svētkos – Sabilē, pilsētā ar odziņu!
Svētku fotogrāfijas apskatāmas šeit.