Sabiles tūrisma sezonas atklāšanas svētki šī gada maijā būs mazliet savādāki – aicinām piedalīties!

Sabiles tūrisma sezonas atklāšanas svētki maijā bija, ir un būs. Būs arī šogad, tak pavisam savādāk nekā iepriekš, jo vīruss uzradās neaicināts un neļauj mums lielā pulkā vienā dienā un vienā vietā kopā būt.

Tamdēļ tradicionālajā 1. maija pārgājienā iesim pa diviem, iesim pa ģimenēm, ievērosim sociālo distancēšanos (2 metri), neiesim visi vienā dienā, tak iesim!

Pārgājiena tēma šogad: ,,Asni saknes akmenī dzen…’’

Jo tāds akmens tiešām ir. Kandavas novadā apmēram 3 kilometrus no Kalnamuižas, Amulas upes labā krasta sāngravā guļ Zāģeru akmens. Pamatīgs dižakmens, apaudzis ar reti sastopamiem augiem. Grūti atrodams, bet atrašanas vērts.

Tad nu šogad nepulcēsimies kopā iet uz šo akmeni, bet gan meklēsim to individuāli, katrs sev izdevīgā dienā, un kopā būsim attālināti: aprakstīsim un bildēsim savu akmens atklāšanas piedzīvojumu un sūtīsim savu pārgājiena stāstu Sabiles tūrisma informācijas centram (tic_sabile@inbox.lv). Tad Sabiles mājas lapā mēs visi varēsim vienoti būt un svētku sajūtu gūt.

Zāģeru Velna akmens

Zāģeru Velna akmens — gneiss ar rupjiem, baltiem kalcīta graudiem — atrodas Amulas labā krasta sāngravas dibenā. Pa gravu tek neliels strautiņš.

Sarkanīgais, šķautņainais akmens ir ar stāvām malām, apaudzis ar zaļu sūnu, tā pakāji apskalo strauts. Akmens garums ir 5,0 m, platums 3,0 m, augstums 3,0 m, apkārtmērs ap 15 m, tilpums ap 30 m3.

Akmens virspusē iekalts krusts ar urbumu centrā. Krusta zaru garums ir 0,4 m. Domājams, ka tā ir sena robežzīme, jo grava, kurā atrodas akmens, ir agrākā pagastu robeža un, domājams, arī īpašumu robeža.

Taisnā līnijā netālu otrpus Amulai atrodas cits svētakmens — Mazskudru Velna papēdis. Šķiet, ka Zāģeru Velna akmeni un Mazskudru Velna papēdi vieno mitoloģiskās teikas par Velna pūlēm salaist kopā Imulas un Amulas upes. Pēdējos gados Zāģeru Velna akmens iesaistīts Grāla kausa meklētāju aktivitātēs.

Stāstījums

„Innīšu lejā, kur Imula un Amula saiet vistuvāk kopā, Velns esot gribējis salaist abas upes kopā, bet gailis aizdziedājis, iztraucējis. Velnam bēgot izbirušas smiltis, un tās palikušas starpā. Velna pēdas vēl redzamas uz akmeņiem Zāģeru lejā.” (Latvijas Folkloras krātuve 1835, 3747)

Komentāri

Par Zāģeru Velna akmeni ir tikai vispārējas norādes, tuvāku zīmju vai norāžu akmens uzmeklēšanai nav, un nezinātājam to atrast būs visai grūti. Uz Zāģeriem ved nelietots vai mazlietots mednieku meža celiņš; apmeklējuma reizē pāri celiņam bija nokritis liels koks un uz akmeni liels gabals bija jāiet kājām. Akmens apkārtni, respektīvi, gravas dibenu iecienījušas meža cūkas, kas te vārtās dubļos un ir iestaigājušas daudzas taciņas. Aizaugošajās pļavās ap Zāģeriem ir sabūvēti daudzi mednieku torņi.

Pieejamība: grūti pieejams.
Infrastruktūra, menedžments, ērtības: nav.
Informācija uz vietas: nav.
Juridiskais statuss: valsts īpašums.
Koordinātes: 
lat=57.0033333333, lon=22.6533333333
57° 0′ 11″ N, 22° 39′ 11″ E

Informāciju sagatavoja Sabiles tūrisma sezonas atklāšanas gids un vides gids Māris Lācis
Akmens apraksta avots un fotogrāfijas: https://www.senvietas.lv/zageru-velna-akmens/

Dalies ar šo: