Sabiles bērnu dārza “Vīnodziņa” grupiņas “Čiekuri” kāpostu skābēšanas meistarklase

Sabiles pirmsskolas izglītības iestādes “Vīnodziņa” grupiņas “Čiekuri” bērni iepazīst tradicionālo kāpostu skābēšanu.

Lai iepazītos ar rudens dārza darbiem un piedalītos kāpostu skābēšanā, skaistā rudens dienā “Čiekuru” grupas bērni devās ciemos pie Kārlēna ģimenes. Ceļā devāmies ar autobusu, kas vien bija piedzīvojums, jo bija bērni, kuri ar šo transportlīdzekli brauca pirmo reizi. Pats Kārlis sēdēja tieši aiz šofera un rādīja ceļu.

Iebraucot sētā, mūs sagaidīja Kārļa ģimene un izrādīja savu saimniecību. Devāmies vākt kāpostus, kas bija sataupīti, lai bērni paši varētu izbaudīt, cik viegli vai grūti tos var izraut no zemes. Bērni kāpostus rāva tik dūšīgi, ka gadījās pat apkrist – tas nebija nemaz tik viegli! Lai kāpostiem nebūtu garlaicīgi, paķērām klāt arī burkānus, līdz ķerra bija pilna un varējām ķerties pie šķērēšanas darbiem.

Lai darbi veiktos raitāk, Kārlēna ome jau visu bija sagatavojusi. Mamma izsniedza cimdus un māsas vadībā sākās pats kāpostu ēvelēšanas process. Tikmēr mamma ļāva sajaukt piedevas – sāli, cukuru un ķimenes. Bērni skābētu kāpostu tradicionālās garšvielas jauca cītīgi, sāls bija pielikta ļoti dāsni. Rezgaļi iepazinās ar stampu un katrs varēja pamēģināt, ko nozīmē stampāt, kas nebūt nebija viegls darbiņš, jo tas jādara līdz parādās sula.

Neizpalika arī degustēšanas process, kam kā pārsteigums sekoja Kārlēna mammas dotās kastītes. Katrs bērns pats piepildīja savu trauciņu ar svaigi skābētajiem kāpostiem, kuriem varēja uzbērt arī dzērvenes. Katrai kastītei bija vāciņš ar fasētāja vārdu un derīguma termiņu.

Kad kastītes bija noliktas drošā vietā, neaizmirstot šoferi, audzinātājas un auklīti, devāmies iepazīties ar pagrabu. Kādi tik lauku labumi tur nebija! Kartupeļi, bietes, burkāni – viss pašu zemē audzis!

Visbeidzot bērnudārza biedri varēja izbaudīt Kārlēna rotaļlaukumu –  braukāties ar rotaļu mašīnām smilšu kastē, šūpoties šūpolēs, vizināties ar riteni un slidināties pa slidkalniņu. Laiks paskrēja nemanot un pavisam drīz pienāca laiks doties atpakaļ uz bērnu dārzu.

Paldies Kārlēna ģimenei par silto un sirsnīgo uzņemšanu!

Sabiles pirmsskolas izglītības iestāde “Vīnodziņa”

Dalies ar šo: