Sabilē lepojas ar radošiem cilvēkiem

Turpinot Talsu novada sakoptāko pilsētu un pagastu konkursu «Talsu bruncī ieaustie», konkursa žūrija pagājušo otrdien, 29. maijā, devās uz Sabili, lai satiktos un iepazītu šī gada nominētos konkursa dalībniekus.

Kā čaklākais mājražotājs šajā gadā nominēts Ainārs Bērziņš, kurš ir dzimis, audzis sabilnieks un Sabiles patriots. Saimnieku gan nesatiekam, bet Sabiles Kultūras nama vadītāja Gerda Zeberiņa, uzņemoties gides lomu, laipni sagaida A.Bērziņa skaisti sakoptajās mājās, kur kopš 2013. gada tiek ražots Sabiles Mājas vīns mazā vīna pagrabiņā. Unikāls fakts ir tas, ka šis vīns tiek tirgots tikai un vienīgi Sabilē un to iespējams iegādāties veikalā «Saldo» un Sabiles Sidra namā. A. Bērziņš vīnu gatavot mājas apstākļos aizsācis kā hobiju, bet šobrīd saņemta licence, kas ļauj gada laikā pārdot 1000 litrus. Kā min G.Zeberiņa, Ainārs esot liels atbalstītājs vietējiem pasākumiem, kā sponsors un produkcijas dāvinātājs.

Gada jaunums — Sabiles Sidra nams, kas atrodas Sabiles Vīna kalna pakājē, Rīgas ielā 11. Lai arī atklāšanu piedzīvojis pagājušogad, jaunums ir tāpēc, ka šogad tiek piedāvātā arī ēdināšana līdztekus dažādu vietējo un mājražotāju dzērienu produkcijai.

«Pagājušogad vasaras sākumā nedaudz savedām te visu kārtībā un pirms Vīna svētkiem atvērāmies uz trim mēnešiem, lai saprastu, kā strādāt ar klientiem — kas vajadzīgs, kas nē. Sapratām, ka mums jābūt šeit, jo ir ļoti labi tas, ka strādājam nedēļas nogalēs, kad Sabilē ir tūristi. Šajās dienās tūrisma informācijas centrs nestrādā, tad mēs kā vietējie, varam pastāstīt visu to labāko par Sabili. Protams, arī to, kas nav skaists — kādi Sabiles nedarbi bijuši. Cilvēkiem ļoti patīk, ka esam tādi atvērti.» stāsta Sabiles Sidra nama viesmīle Aurika Askerova.

Nominācijā radošākais novadnieks šogad izvirzīta Ieva Lāce. Viņu satiekam  koprades telpā, Rīgas ielā 34. «Koprade ir tā vieta, kur visi strādā un rada – gan tie, kuriem nav sava darba vieta, gan tie, kuriem ir, bet vēlas atrasties radošā vidē. Šobrīd šeit mitinās sociālais uzņēmums «Sarade», bet šo māju sauc par Brauera māju.» paskaidroja Ieva Lāce.

Bet pirms došanās dziļāk koprades telpās, žūriju uzrunāja arī atraktīvais sabilnieks Māris Lācis, brīdinot — «Būs neliela uzēšana, bet, kas nestrādā, tam nebūs ēst! Un šinī mājā tradīcija tāda, ka katram sava roka kaut kam jāpieliek. Tātad izvēlaties instrumentus, darbus, kaut ko nebūt un uz priekšu. Te vajadzētu puķu dobes aplaistīt, te — uzkāpt kokā, paskatīties vai bites nav atlidojušas! Kad darbs padarīts, mazgājiet rokas nevainībā… tas ir ūdenī!»

Pēc uzticēto darbu padarīšanas, jeb drīzāk apdarīšanas, sanākušajiem tika ļauts ielūkoties Brauera nama telpās un uzklausīt tā iemītnieču idejas, ieceres, plānus un skatīt paveikto.

«Jūs esat atnākuši uz mūsu koprades biroja telpu, šajā vietā darbojas sociālais uzņēmums «Sarade». Nosaukums «Sarade» tādēļ, ka mums patīk saulaini radīt un darīt. Mūsu galvenā misija ir pārstrādāt otrreiz šķirojamos atkritumus kādās lietās. Šobrīd strādājam ar vīna pudelēm — no tām mums ir tapuši šķīvji un lampas. Arī meitenes šajā brīdī ir procesā — taisām karodziņus. Šie karodziņi ir no Rīgas maratona, pagājušonedēļ iegūti. Un lai neaizietu Getliņu skaistajās ārēs, šonedēļ tie tiks izmantoti pasākumos kā dekorācijas.» skaidroja I. Lāce.

Ideja par pudeļu radošu izmantošanu radusies Rozīņu namiņā, vīna degustācijā, kuras laikā nobaudīti vairāki gardi Abavas vīni. Pie kādas trešās, piektās glāzes sākušas rasties idejas, ko tad vispār dzīvē darīt. «Un izskanēja, ka Abavas vīna īpašniekiem ir vesela noliktava ar tukšām pudelēm, kuras nav lietojamas. Tā kā dabas tēma man vienmēr bijusi tuva, sāku domāt, kā var tās pudeles izmantot kādā veidā, kā kaut ko ar tām darīt. Tā kā viņas nevarēja pildīt no jauna, tad nolēmām taisīt eksperimentus — paņēmām tās pudeles un apņēmīgi sākām domāt.» stāsta I. Lāce, «Un tad tie ir eksperimentu eksperimenti, tās pudeles šķīst un plīst, un ir ar grumbainām maliņām un taisnākām maliņām un nu jau esam tikuši tik tālu, ka esam sapratušas, ko potenciāli varētu darīt. Bet virsmērķis nav pudeles vai šķīvji, virsmērķis ir pārstrādāt lietas kaut kādā jēgpilnā stāstā!»

Šobrīd vienīgā ekskluzīvā vieta, kur pieejamas gatavās pudeles, kas pārvērstas stikla šķīvjos un lampās, ir uzņēmumā «Abavas Vīns».

Ieva Lāce ar savu radošo komandu Brauera mājā ienākusi tikai pirms sešām nedēļām un sākumā ar pašu rokām viss liekais iznests ārā un, tā teikt, ziedots uguns dieviem. Atsevišķa istabā atrodas derīgie atradumi no Brauera mājas un nākotnē plānots atvērt arī veikaliņu. Vēl viena telpa nākotnē paredzēta kā izstāžu telpa, kurā plānots ar ultravioletajām gaismām un projekcijām izstāstīt stāstu par Sabili un Brauera māju. «Kā mums tas veiksies nezinu vēl. Vīzija ir tāda, ka atverot durvis, parādās ultravioletās gaismās stāsts par Sabili kopā ar mūziku.» par nākotnes plāniem pauda Ieva.

«Galvenais ir radošie cilvēki. Pats tu vari domāt un nekā neizdomāsi vai neizdarīsi. Jo vairāk mums tādi ir, jo labāk!» atvadoties no konkursa žūrijas teica Sabiles un Abavas pagasta pārvaldes vadītājs Zigmunds Brunavs.

Edgars Lācis,
“Talsu vēstis”

Dalies ar šo: