Pirmizrādi piedzīvo dokumentālā filma par motosporta vēsturi Talsu novadā

18. jūnijā, Sabilē vecās fabrikas teritorijā, Sidra ražotnes telpās, pirmizrādi piedzīvoja dokumentālā filma “Motors rūc cauri gadiem” ko veidojusi Talsu televīzija, sadarbībā ar motoklubu “Stende” un Talsu novada pašvaldību, īstenojot Talsu novada pašvaldības kultūras projektu. Filma tapusi, gatavojoties valsts simtgadei.

Filmā “Motors rūc cauri gadiem” ir atspoguļoti spilgtākie Talsu novada motokrosa vēstures notikumi laika posmā no 1950. līdz 2016. gadam. Jau izsenis Talsu novadā aktuāls bijis motosports, un to apliecina daudzi jo daudzi motosporta braucēji, kuri ar savām spilgtākajām emocijām un vēstures faktiem palīdzējuši filmai tapt. Par motosporta braucējiem, populārākajām trasēm un motoklubiem ap 120 interesentu uzzināja, atnākot uz filmas pirmizrādi, viņu vidū arī vismaz 20 motosportistu, kam šī tikšanās reize bija jauks atkalredzēšanās prieks.  Omulīgā atmosfērā, iepazīstoties ar vecajiem albumiem un skatoties pirmizrādi, laiks paskrēja nemanot. Vairāki sportisti pēc filmas noskatīšanās atzina: “Tā visa ir mana dzīve!”.

1

2

Latvijas Motosporta federācijas ģenerālsekretārs Kaspars Kuļikovs: “Paldies, MK “Stende” valdes priekšsēdētājam Guntaram Žigatam un visiem dokumentālās filmas “Motors rūc cauri gadiem” veidotājiem par šīs filmas ideju un izveidi. Man bija tas gods sestdien, 18. jūnijā Sabilē apmeklēt šīs filmas prezentāciju. Dokumentālajā filmā atspoguļota motokrosa vēsture Talsu novadā, motobraucēju atmiņas un spilgtākie iespaidi no piecdesmitajiem gadiem līdz mūsdienām. Filmas garums ir 1,5 stundas, un pieejams arī DVD formātā. Tiešām, esmu patīkami pārsteigts par šādu talsinieku novada aktivitāti un nopietni īstenotu projektu, veltītu Latvijas 100gadei! Malači!”

Dana Zeberiņa: “Esmu tik neizsakāmi lepna par savu tēti – dokumentālās filmas dalībnieku. Filmas plakāts manās rokās “Motors rūc cauri gadiem”, bet aiz plakāta tēta rokās paslēpies filmas disks. Nekad nebūtu aizdomājusies, ka mans tētis un viņa vārds ir zināms ne tikai autosportā, bet arī motokrosā, un, ka mazās Sabiles apkārtnē ir bijušas tik daudzas mototrases. Filmas stāsts vijas cauri no 1950. gada līdz mūsdienām. Manuprāt, filmas autori ir sapratuši, ka patiešām motori rūc cauri gadiem šo cilvēku dzīvēs. Lepojamies ar tevi!”

attēlā: motosportisti no vairākām paaudzēm Andris Zeberiņš un Edgars Freimanis
attēlā: motosportisti no vairākām paaudzēm Andris Zeberiņš un Edgars Freimanis

Atklājot filmas pirmizrādi, Talsu novada domes deputāte Olga Blumbaha atzina, ka Sabilei ir īpaša aura, un viņai ir prieks būt kopā ar aktīviem cilvēkiem, novēlot veiksmi sasniegt iecerētos mērķus. Savukārt SIA “Talsu televīzija” valdes locekle Inga Priede atzina, ka filmas ideja radās patriotisku jūtu vadītai, jo kad Guntars Žigats nāca ar ierosinājumu, kā saglabāt neskaitāmos ruļļos atstāto bijušā motokluba vadītāja, mūžībā aizgājušā Arvīda Skudrēvica vēsturisko mantojumu, kopīgi nolēmām, ka veidosim filmu, mēģinot piesaistīt finansējumu ar projektu atbalstu. Sabilnieki vienmēr ir bijuši radoši ļaudis, un piesaistot palīgā vēl vienu sabilnieci – Sanitu Arciševsku projekts tapa un tika iesniegts un atbalstīts Talsu novada pašvaldības kultūras projektu konkursā, un tālāk jau sekoja darbs visai Talsu televīzijas komandai, piesaistītajiem praktikantiem un Talsu novada Sabiedrisko attiecību nodaļas speciālistam Rihardam Bērziņam. To, ka veidojot filmu neesam kļūdījušies, pierādīja lielais interesentu skaits. Tāpēc tiek domāts par filmas demonstrēšanu gan Stendē, Talsos, iespējams, vēlreiz to varēs noskatīties Sabiles Vīna svētku laikā. Tāpat ikvienam ir iespēja iegādāties filmu DVD formātā. Visas Latvijas mērogā to varēs redzēt reģionālajā televīzijā Re:Tv kanālā 16. jūlijā, plkst. 22:00, ar atkārtojumu 19. jūlijā, plkst. 22:30.

Paldies SIA “Sabiles Sidrs” komandai, īpaši Baibai Circenei un Dacei Žigatei, kā arī Sabiles kultūras nama vadītājai Gerdai Zeberiņai, par doto iespēju sarīkot filmas pirmizrādi, nodrošinot telpas un aprīkojumu.

6

7

8

9

10

Inga Priede, Talsu novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Dalies ar šo: