Sabiles bērnu bibliotēkā novembrī apskatāma minidiorāmu izstāde “Kara un sadzīves ainas modelismā”
Sabiles bērnu bibliotēkā apskatāma Minidiorāma – sadzīves un kara ainas. Izstāde ir veltīta Latvijas armijas 100-gadei.
Māris Leja ir saldenieks. Ar dažādu modeļu veidošanu viņš ir aizrāvies jau no jaunības gadiem, bet ar minidiorāmu veidošanu – piecus gadus. Pirms pieciem gadiem, apmeklējot modelistu izstādi Latvijas Kara muzejā, Mārim radās vēlme izmēģināt spēkus šajā aizraujošajā nodarbē.
Par diorāmu tiek uzskatīta mērogā veidota, sižetiska kompozīcija, kura var sastāvēt no cilvēku un dzīvnieku figūriņām, tehnikas, arhitektūras celtnēm un dabas objektiem.
Viens no interesantākajiem brīžiem minidiorāmu veidošanā ir izdomāt ainas sižetu. Kad tas veiksmīgi ir izdarīts, tiek piemeklēta kara tehnika, kareivji, arhitektūras celtnes u.t.t. Uz papīra lapas tiek uzzīmēta skice, lai redzētu, kur būs novietotas ēkas, kur stāvēs tehnika, kareivji. Kara tehnikas vienības var sastāvēt no 150-250 detaļām. Arī pamatnes sagatavošana, ainavas veidošana, griešana, tīrīšana, līmēšana, krāsošana ir ļoti apjomīgs darbs. Daudzi modelisti savos darbos ataino konkrētu vēstures epizodi pēc senām fotogrāfijām, vēstures grāmatām, žurnāliem. Mārim darbos patīk improvizēt.
Atbilstoši tehnikai, kareivjiem un sižetam ir jāizvēlas krāsojums. Internetā modelistu mājas lapā var atrast precīzus un detalizētus aprakstus par 2. Pasaules kara tehnikas un kareivju formas tērpu toņiem.
Modelisti, kuri ataino konkrētu vēsturisku ainiņu, ir sīki izpētījuši konkrētas tehnikas krāsojumu un kareivju formas tērpus, pat apbalvojumu lentītes tonis atbilst visiem vēstures priekšrakstiem.
Ļoti daudzas lietas, kuras veido pārējo minidiorāmas daļu (kokus, krūmus, sabrukušas ēkas, ceļu segumus) veido Māris pats. Piemēram, baznīca, kura ir redzama vienā no darbiem, ir veidota no putopolistirola. Ar smalka asmeņa palīdzību putoplasta loksnē tiek iegrieztas ķieģeļu kontūras, kuras tiek krāsotas, vecinātas, drupinātas, lai tas viss izskatītos pēc iespējas reālistiskāk. Tā ar izdomas palīdzību tiek iegūtas arī pārējās ainavas sastāvdaļas. Vienas minidiorāmas veidošana aizņem divus līdz trīs mēnešus.
Diorāmas veidošana ir kā puzle, kurā tiek likts gabals pie gabala, kas beigās veido vienu veselumu.
Informāciju pēc Māra Lejas sniegtā apraksta
apkopoja Sabiles bērnu bibliotēka