Elita Veidemane viesojas Sabilē

11. martā Sabiles bibliotēka piedāvāja īpašu tikšanos – Sabilē uz diskusiju vakaru bija ieradusies žurnāliste un publiciste Elita Veidemane.

Viņas vārds daudziem neprasa nekādus paskaidrojumus – spēcīga un izcila personība. Drosme izteikt un pamatot savu viedokli, tas raksturo viņu vislabāk. Elita ir ne tikai Triju Zvaigžņu ordeņa kavaliere, laikraksta Neatkarīgā Rīta Avīze galvenās redaktores vietniece, bet arī patiesa un dzīvesgudra sieviete ar milzīgu pieredzi, sarakstījusi arī grāmatas.

 Elitu Veidemani ar Sabiles pusi saista sena draudzība – jau kopš 1988. gada viņa ar saviem draugiem mērojusi ceļu uz Abavas pagastā esošu lauku māju „Bļodas”, kur Māra Leiškalne viņu vienmēr mīļi uzņēmusi. Šī ir vieta, kur Elita smēlusies iedvesmu saviem darbiem, priecājusies par neskarto dabu un dzērusi īstu lauku pienu.

rsz_dsc_0706oo

Uz Sabili Elita bija atbraukusi kā uz diskusiju vakaru, nebūt galveno lomu piešķirot sev. Vieglā un nepiespiestā sarunā viņa atbildēja uz uzdotajiem jautājumiem, tādējādi ļaujot uzzināt par sevi un savu žurnālistes darbu mazliet vairāk. Sarunas sākumā Elita Veidemane noraksturoja savas jaunākās grāmatas “Dzelzgriezējs un dūja” nosaukumu, uzreiz pasakot, ka dūja nav viņa, kā daudzi domā. Stāstot par grāmatu, viņa uzreiz pieskārās Aivaram Brīzem kā ļoti sirsnīgai un dzīvē daudz cietušai personībai. Šī grāmata Elitai ir īpaša un ļoti personīga, kā viņa teica, grāmata tieši parāda, kas bija Aivars Brīze, neko neliekuļojot un neslēpjot. Arī patlaban Elita raksta, viņas izpētes objekts ir cilvēks. Par ko būs jaunā grāmata, viņa gan neatklāja, paturot noslēpumā. Nenoliedzami rakstīšana ir viņas kaislība, viena no dzīves sastāvdaļām. Arī uz sarunu atnākušajiem viņa iesaka rakstīt:” Rakstiet dienasgrāmatas – savas grāmatas, lai ir ko parādīt mazbērniem, lai viņi redz kāda ir dzīve”. Viņa saka, ka jāieelpo laime, lai izelpotu prieku. Viņas laime meklējama dzīvē, kas pilna ar tuviem cilvēkiem, draugiem.

Jāpiekrīt, ka liela nozīme Elitas dzīvē ir arī politiskajiem notikumiem – bieži vien kā žurnāliste par politiskiem procesiem valstī viņa skarbi arī raksta. Tāpēc arī vakara saruna neizbēgami ievirzījās politisku jautājumu apspriešanā. Jautājumi bija visdažādākie – par šobrīd politikā redzamām personām, par partijām, par Aivara Lemberga ietekmi un daudzi citi. Tā kā Elita Veidemane bijusi Latvijas Trešās atmodas laikraksta “Atmoda” galvenā redaktore, kas nebaidījās skaļi paust savu viedokli tajā laikā, tad sarunā klausītāji pieskārās arī barikāžu laikam un vai šī cīņa, skatoties uz šodienas Latviju, bijusi kā vērta. Uz visiem jautājumiem Elita Veidemane atbildēja trāpīgi un tieši, reizēm ar nelielu humora piedevu.

Ar ļoti lielu sirsnību viņa atcerējās laiku, ko pavadījusi kopā ar izcilo latviešu aktieri Eduardu Pāvulu, par kuru viņa sarakstījusi pat divas grāmatas. Organizēti un kopā sniegti neskaitāmi koncerti, izbraukāta visa Latvija.

Visiem, protams, interesēja arī Elitas ikdiena. Un viņa ar to padalījās. Uz jautājumu par savu hobiju, viņa atbildēja, ka viņas darbs ir arī hobijs, kas viņai ļoti patīk un viņas mājas dārzs, kur brīvā laikā rušināties.

Zinot, ka Sabile dižojas ar savu vīnu un vīna darīšanas tradīcijām, viņa palielījās, ka arī viņas Jūrmalas mājā topot vīns, kas nosaukts par Vāveres vīnu, jo tapis Riekstu ielā.

Sarunas noslēgumā Elita Veidemane visus aicināja atrast laiku saviem tuvajiem un mīļajiem, būt blakus un kaut vai vienkārši noglaudīt galvu, jo tāds pieskāriens reizēm var nozīmēt ļoti daudz.

Tūrisma organizatore Laura Markusa Mārtinsone,

Sabiles bibliotēkas vadītāja Dagnija Kalniņa

Dalies ar šo: