Dzejas dienas Sabilē

Septembris atnāk ne tikai ar jaunā mācību gada sākumu, pirmajām krāsainajām rudens lapām, bet tas ir arī dzejas mēnesis.

Dzejas dienu ietvaros Sabilē viesojās liepājnieki – dzejniece, prozaiķe un dziesminiece Jana Egle un Austrasbērns, dziesminieks Jānis Rūcis. Uz tikšanos bija aicināti Sabiles pamatskolas vecāko klašu skolēni un visi pārējie dzejas cienītāji.

Jana Egle dzejoļus sākusi rakstīt jau brieduma gados. Kā pati saka, ja ir vēlme uzlikt savu domu dzejā uz papīra, to var sākt darīt jebkurā vecumā, atliek tikai mēģināt. Viņas dzejoļi publicēti vairākos kopkrājumos, bet 2002. gadā iznāca viņas dzejas krājums “Dzirdēt noklusēto”, ko jauki papildināja liepājnieces Irinas Tīres fotogrāfijas. Jana Egle uzsver, ka dzejā nekas nav tik svarīgs kā godīgums un īstenums. Tajā ir savs nervs, un arī gluži kā mūzikā pastāv sava absolūtā dzirde.

Pēdējos gados Jana Egle ir pievērsusies prozai. Saņēmusi balvas Kurzemes prozas lasījumos un ar savu stāstu krājumu “Gaismā” šajā gadā saņēmusi Latvijas Literatūras gada balvu. Kā pati autore saka, sākusi rakstīt prozu, lai sevi izaicinātu, bet tagad tā savaldzinājusi uz neatgriešanos.

Jana Egle pirms trim gadiem sāka rakstīt arī dziesmas, bet kā viņa saka, tās sacer ar citu dzejnieku vārdiem, jo uzskata, ka tad labāk var nodot domu, kas mijas tekstā un mūzikā. Pasākumā skanēja viņas dziesma “Pārcēlājs” ar dzejnieka Olafa Gūtmaņa vārdiem.

Arī dziesminieks Jānis Rūcis uzskata, ka, lai taptu laba dziesma, vajag labu dzeju. Savās dziesmās viņš izmanto dzejnieku Ronalda Brieža, Māra Salēja, Lauras Andersones un Katrīnas Rudzītes tekstus. Vairākas dziesmas ar šo autoru vārdiem skanēja pasākumā. Jānis Rūcis darbojas Liepājas Austrasbērnu sastāvā, un ar savu ģitāras spēli un dziesmām priecēja dzejas dienās arī  sabilniekus.

Tikšanās Sabilē notika Talsu novada kultūras un tūrisma projekta “Rakstnieks bibliotēkā” ietvaros sadarbībā ar Talsu Galveno bibliotēku.

Sabiles bibliotēkas vadītāja Dagnija Kalniņa

Dalies ar šo: