Sabiles kultūras nams

Sabile skultūras namsSabiles pilsētas un Abavas pagasta pārvaldes struktūrvienība
SABILES KULTŪRAS NAMS

Adrese: Ventspils iela 14, Sabile, Talsu novads, LV – 3294
E-pasts: kulturasabile@inbox.lv
kultura.sabile@talsi.lv
Tālr.:  63252269
Vadītāja: Gerda Zeberiņa (e-pasts: gerda.zeberina@talsi.lv)

 

 

Sabiles kultūras namā darbojas šādi kolektīvi:
– Sieviešu ansamblis – vadītāja Selga Zariņa
– Senioru sieviešu vokālais ansamblis “Vērmelīte” – vadītāja Ilzīte Zvirgzdiņa
– Sieviešu koris – vadītāja Dace Zvirbule
– Sabiles amatierteātris – režisore Ziedīte Začeste
– Balles muzikanti “SBL” – Vilnis Bumbiers
– Dāmu klubs – vadītāja Gerda Zeberiņa
– Vēsturnieku klubs – vadītāja Iveta Sēruma
– Pensionāru biedrība “Dālija” – vadītāja Dzidra Sileniece
– Lietišķās mākslas pulciņš – vadītāja Ina Valtere

Kultūras namā atrodas arī: Sabiles bibliotēka un Sabiles mūzikas un mākslas skola

Sabiles kultūras nama organizētie ikgadējie lielākie svētki:
– Sabiles Vīna svētki jūlija pēdējā nedēļas nogalē (no 1999. gada);
– Karstvīna svētki decembra sākumā (no 2014. gada);
– Āboldiena oktobrī (no 2015. gada).

Sabiles kultūras nams ik gadu organizē dažādus pasākumus

DSC_0071o-1024x692

Vīna svētku ieskaņas pasākums

DSC_0077o-1024x586

Muzikālais pikniks pilskalnā

16__Sabiles_Vina_svetki_45-1024x924

Sabiles Vīna svētki

16__Sabiles_Vina_svetki_99-1024x683

Gliemežu skriešanās sacīkstes Sabiles Vīna svētkos

16__Sabiles_Vina_svetki_224-1024x740

Sabiles Vīna svētku teatralizētais gājiens

16__Sabiles_Vina_svetki_252-1024x743

Ugunsskulptūra Sabiles Vīna svētkos
Vairāk bildes no Sabiles Vīna svētkiem iespējams apskatīt šeit

2014. gada decembrī Sabilē pirmo reizi tiek svinēti Sabiles Karstvīna svētki.

Tā kā ir atnākusi ziema, tad silto ziemas dzērienu baudīšana paliek arvien aktuālāka, tāpēc spītējot aizvadītajai vētrai 13. decembrī, Sabilē, visas dienas garumā tika svinēti pirmie Karstvīna svētki.

Pirmie_Sabiles_Karstvina_svetk_131-1-1024x678

Šajā dienā svētku apmeklētājus sagaidīja dažādas aktivitātes, kuras palīdzēja gan sasildīties, gan arī radoši pavadīt laiku. Svētki tika atklāti ar rūķu sasaukšanu un svinīgu lentas griešanu. Sabilē ikviens varēja atrast sev tīkamu nodarbošanos – amatnieku centrā tika gatavoti eglīšu rotājumi, savukārt Sabiles bibliotēkā visi tika aicināti uz gaismeklīšu darbnīcu, lai izgatavotu savu svētku lukturīti. Tā kā Ziemassvētki ir piparkūku laiks, tad kafejnīcā „Zane” norisinājās piparkūku cepšana, pēc labākajām receptēm. Bērnu bibliotēkā tika gatavotas Ziemassvētku apsveikumu kartiņas, bet Sabiles centrā norisinājās tamborēšanas sacensības.

DSC_1041o-1024x768
Sabiles Karstvīna svētki
Cukuriņa darbnīcā tika karamelizēti āboli – tie sanāca gardi jo gardi. Karstās rūķu dejas pilsētas centra laukumā sasildīja nosalušākos svētku apmeklētājus. Visas dienas garumā kafejnīcā „Vīna kalns” tika baudīts karstvīns, karsta tēja, karstmaizes, karsti pīrāgi – viss, kas ir karsts. Pēcpusdienā gan vietējie, gan ciemiņi tika aicināti uz karstvīna un karsto dzērienu degustāciju, kas darīti šeit pat – Sabilē. Dienas noslēgumā visi pulcējās uz gājienu „Nesam gaismiņu eglītei” , lai kopīgi, koncerta laikā iedegtu lielo svētku egli.

Dziesmas, dejas, līksmība un rosīga kņada Sabiles pirmajos Karstvīna svētkos valdīja visas dienas garumā. Iespējams Karstvīna svētki kļūs par ikgadēju tradīciju un jau nākamgad pulcēs viesus uz otrajiem Karstvīna svētkiem.

Vairāk bildes no Sabiles Karstvīna svētkiem apskatāmas šeit

 

Sabiles pilsētā Eiropas Kultūras mantojuma dienu ietvaros tika svinēti Rīgas ielas svētki

13. septembrī Sabilē tika atzīmēta Eiropas kultūras mantojuma diena, tās tēma šogad ir „Rīgas ielas kultūrvēsturiskais tēls Latvijā”, jo Rīga 2014. gadā ir Eiropas Kultūras galvaspilsēta, kurā gada garumā notiek daudzveidīgi un plaši kultūras pasākumi. 65 Latvijas pilsētās un apdzīvotās vietās ir Rīgas vārdā nosaukta iela.

karogs2-1024x691

Sabilē Rīgas ielas godināšana sākās ar Eiropas kultūras mantojuma dienu karoga uzvilkšanu mastā, ko veica Talsu novada domes priekšsēdētājs Aivars Lācarus un Sabiles pilsētas un Abavas pagasta pārvaldes vadītājs Zigmunds Brunavs. Svinīgajā brīdī klāt bija arī Anda Lase, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Kurzemes nodaļas valsts inspektore, kura atzina, ka šādu dienu atzīmēšana ir nozīmīgs solis sava vēsturiskā mantojuma saglabāšanā.

Pēc karoga pacelšanas sekoja ekskursija bijušās konservu rūpnīcas teritorijā, kur gida Māra Lāča un viņa palīga Aivara Briuņas pavadībā liels pulks interesentu atkal piedzīvoja šīs teritorijas „atdzimšanu” interesentos stāstos par ēkām un teritorijas vēsturi, kad tajā atradās gan sērkociņu fabrika, vilnas fabrika, gan konservu rūpnīca. Šobrīd teritorijā aktīvi darbojas Sabiles sidra ražotne, par ko arī bija iespēja pārliecināties, apskatot sidra tapšanas procesu. Ekskursija pa konservu rūpnīcas teritoriju bija saliedējošs notikums, jo to atkal aplūkot un kavēties atmiņās pulcējās liels skaits bijušie rūpnīcas darbinieki, katrs ar savu stāstu papildinot gida teikto.

DSC_0468o-1024x678

Kad plašā rūpnīcas teritorija bija aplūkota, visi tika aicināti Andra Millera koka rotaļlietu muzeja 1. kārtas atklāšanā. Ideja par rotaļlietu muzeju Andrim Milleram jau bija sen, un piesaistot palīgu – meistaru Ziedoni Nierliņu, tas ir ticis īstenots. Atklājot muzeju, A.Millers atzina, ka viņu pārņem līdzīgas sajūtas kā pirms pirmā bērna dzimšanas, tādēļ arī atklāšanas brīdis notika teatralizēti – pārvaldes vadītājs Z.Brunavs tika aicināts pārgriezt „nabas saiti” starp mākslinieku un muzeja vārtiem.

Pēc muzeja atklāšanas Rīgas ielā Sabiles centrā tika rādītas „dzīvās bildes” – stāstījumi par sendienu Sabili savijās ar teatralizētiem skečiem „iz dzīves” no sabilnieku atmiņām par tā laika sabiedrisko dzīvi.

Jāpiemin, ka Rīgas ielas veikalu logos bija skatāmas Sabiles senās fotogrāfijas, kas piesaistīja ļoti daudzu interesentu skatienus.

Reizi gadā Eiropas 50 valstu iedzīvotāji svin Eiropas kultūras mantojuma dienas. Latvija šajā Eiropas Padomes un Eiropas Komisijas iniciatīvā piedalās kopš 1995. gada, akcentējot pašvaldību un sabiedrības darbs kultūras mantojuma saglabāšanā un izmantošanā.

Izvēlētā Eiropas Kultūras mantojuma dienu tēma ļauj aktualizēt gan pilsētbūvniecības pieminekļu, atsevišķu ēku, kā arī pilsētvides ainavas saistītus materiālā un nemateriālā mantojuma saglabāšanas jautājumus. Bieži Rīgas iela kalpo par mugurkaulu vēsturiskās pilsētas struktūrai.

Pasākuma galerija apskatāma šeit

Eiropas Kultūras mantojuma dienu svinēs Rīgas ielās šādās pilsētās:

Kurzemē: Liepājā, Sabilē, Skrundā, Saldū, Ventspilī.
Vidzemē: Cēsīs, Cesvainē, Līgatnē, Raunā, Rūjienā, Varakļānos.
Latgalē: Daugavpilī, Krāslavā, Līvānos.
Zemgalē: Bauskā, Jelgavā, Jēkabpilī, Neretā.
Rīgas reģionā: Alojā, Jūrmalā, Limbažos, Tukumā.

Sabiles kultūras namā notiek izrādes

DSC_1386o-1024x830

2014. gada nogalē savu pirmizrādi Sabiles kultūras namā piedzīvoja Sabiles amatierteātra izrāde “Putnubiedēkļu Ziemassvētki”

Ik gadu Sabiles kultūras nama zālē atskan tautas deju soļu rīboņa, šeit notiek Talsu deju apriņķa deju kolektīvu skates

DSC_0562o-1024x720

Esiet laipni gaidīti Sabiles kultūras nama organizētajos pasākumos!